Základní škola na prahu nového školního roku

Dne 1. září 2022 byl slavnostně zahájen školní rok 2022-2023. Na 1. stupni se vzdělává celkem 238 žáků, kteří jsou rozděleni do 12 tříd. Na druhém stupni je v současnosti 10 tříd, celkem 215 žáků. Do tříd nastoupilo také 10 ukrajinských dětí se statutem dočasné ochrany. Celkem tak bylo k 1. září zapsáno 453 žáků – 230 dívek a 223 chlapců. Průměrný počet žáků ve třídě činí 20,6. Tři nejméně početné třídy navštěvuje 16 žáků a nejpočetnější třídu 9. A pak 26 žáků. Stejně jako v loňském roce se i letos otevřely 3 první třídy s celkovým počtem 52 dětí, pro které byl 1. školní den jistě nezapomenutelným zážitkem a vstupem do světa velkých školáků.Slavnostního přivítání prvňáčků se zúčastnil také starosta města Jemnice, pan Ing. Miloň Slabý.

Na škole bude v letošním roce pracovat 33 učitelů, 5 vychovatelek školní družiny, 3 asistentky pedagoga a jeden speciální pedagog. O čisté prostředí, přípravu obědů a celkový chod školy se stará 12 technicko - hospodářských pracovníků.
Během letních prázdnin probíhaly některé stavební práce. Nejviditelnější změna čekala na žáky v šatnách. Poslední z původních klecových šaten pro 1. až 3. ročník byly odstraněny a všichni žáci tak od tohoto školního roku mají svoji uzamykatelnou skříňku. Proběhla rovněž oprava toalet na 1. stupni a odpadů v suterénu z důvodu jejich havarijního stavu.
Ve dnech 5. – 7. září 2022 se uskutečnil adaptační kurz pro žáky 6. ročníku na táborové základně Zvůle, který se i vzhledem k pěknému, pozdně letnímu počasí, velmi vydařil. Děti si vyzkoušely pobyt v přírodě, seznámily se s novými žáky, kteří do 6. tříd každoročně přichází z okolních menších škol, a také s novými učiteli. Kurzu se zúčastnil pan ředitel Hirt, paní učitelky Sumerauerová a Bauerová a páni učitelé Bulín a Petrák. O stravu se, jako již tradičně, starala vedoucí školní jídelny Marie Kazdová.
S příchodem nového školního roku dochází též k několika personálním změnám. Na zasloužený odpočinek odchází vedoucí DDM Jarmila Furdanová a pan školník, Alois Boudný. Oběma za jejich dlouholetou, oddanou práci pro naši školu děkujeme a do penzijních let jim přejeme hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. Na pozici vedoucí DDM nastupuje Mgr. Kateřina Bauerová a práci školníka bude vykonávat Miroslav Tříletý.
Všem zaměstnancům Základní školy v Jemnici přeji do nového školního roku mnoho elánu, trpělivosti a radosti z práce a učitelům navíc dostatečnou zásobu pedagogického optimismu.

Martin Švanda, ZŘ