Dějepisná exkurze 8. ročníku

Dne 24. října se žáci osmého ročníku v rámci dějepisné exkurze vydali do Prahy. Měli jsme v plánu si projít Královskou cestu a prohlédnout si Národní divadlo.

Naše prohlídka začala na Pražském hradě, kde jsme viděli krásnou katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Poté jsme se přesunuli do Vladislavského sálu, kde shodou okolností probíhaly přípravy na předání státních vyznamenání. Poté jsme se vydali směrem k bazilice sv. Jiří. Zde byla část nádvoří uzavřena z důvodu natáčení filmu (nejspíše o 1. či 2. světové válce). Procházku Pražské hradu jsme zakončili v malé a krásně barevné Zlaté uličce s věží Daliborkou.

Pokračovali jsme Nerudovou ulicí na Malostranské náměstí, na kterém se nachází morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice a kostel sv. Mikuláše. Odtud jsme se dostali na Karlův most. Na obou jeho koncích se nacházejí věže, Malostranská mostecká a Staroměstská mostecká. Na zábradlí je rozeseto 30 soch. Pod ním je umístěn tzv. Bradáč, podle kterého se určuje úroveň povodně. Přešli jsme na Staroměstské náměstí, ale bohužel o pár minut později, proto nás minulo odbíjení orloje s apoštoly.

Poslední zastávkou naší exkurze byla prohlídka Národního divadla. Paní průvodkyně nám vyprávěla o historii divadla, podívali jsme se na základní kameny a posadili jsme se do hlediště. Prostor okolo jeviště byl krásně zdoben malbami boha Apollona a jeho múz a nad jevištěm se vyjímal nápis „Národ sobě“. Nádhernou oponu od Vojtěcha Hynaise jsme bohužel neviděli. Na stropě jsme si opět mohli všimnout múz, uspořádaných do kruhu, a uprostřed visel skleněný lustr. Ze sálu jsme se dostali na střešní terasu k trigám. Krásná Praha tu vypadala jako na dlani.

Exkurze se nám velmi líbila a moc děkujeme paním učitelkám, že ji pro nás naplánovaly a s námi absolvovaly.

Jana Feldbabelová