Z činnosti dějepisného semináře

24.11. 2022

Jedním z povinně volitelných předmětů v osmé třídě je dějepisný seminář zaměřený na historii Jemnice a jejího okolí. Jeho náplň tvoří návštěvy historických památek a zajímavých míst nejen v našem městě, prohlídky muzeí, besedy, zapojujeme se také do nejrůznějších projektů.

V polovině září jsme zavítali do jemnického muzea, v němž se nacházejí expozice věnované Barchanu a historii města. Nahlédli jsme i do prostor v zadní části muzea, kde byly hospodářské budovy a v nich ustájený dobytek. Tady všechny zaujal mandl na prádlo a dlouho jsme si lámali hlavy nad tím, jak vlastně funguje. Celým objektem nás provedla paní Jánská, které touto cestou děkujeme za poutavé vyprávění.

Naše další cesta vedla do Muzea řemesel v Moravských Budějovicích. Zde jsme si prohlédli dvě stálé expozice v areálu zámku a nedaleké masné krámy. Prostory muzea prošly v nedávné době rekonstrukcí a jsou rozděleny do dvou samostatných okruhů – Příběh města a zámku a Řemesla a živnosti jihozápadní Moravy. První část přibližuje historii města od jeho založení až po současnost a život šlechticů na zdejším panství. Druhá představuje jednotlivá řemesla, jako je např. řezník, zámečník, krejčí, kloboučník, švec. Tato expozice je interaktivní, děti zde najdou úkoly, které mohou plnit, a nás nejen zaujala, ale také zábavnou formou poučila.

Poté jsme se přesunuli na vlakové nádraží, kde v posledním zářijovém týdnu na svém putování po městech České republiky zastavil legionářský vlak, kterým se přesouvali čeští legionáři v letech 1918 – 1920 po Transsibiřské magistrále zpět do vlasti. Náš průvodce v dobovém stejnokroji zajímavě vyprávěl o jednotlivých vozech a vybavení a na panelech ve vagonech jsme si přečetli další informace a prohlédli dobové fotografie.

MK